165-ე საიუბილეო სეზონის მოკლე მიმოხილვა და პროექტები სამომავლო გეგმებიდან
8 პრემიერა და მასშტაბური დადგმები განხორციელდა, გაიმართა გალა კონცერტები, დაფუძნდა საბალეტო ფესტივალი, სცენა დაეთმო მომღერალთა ახალ თაობას, სტაჟიორებს, ერთმანეთს ცვლიდნენ ოპერის სოლისტთა შემადგენლობები, სადირიჟორო პულტთან გამოჩნდნენ ყველა თაობის დირიჟორები, პრემიერებში ჩაერთო საბავშვო გუნდი, ისმოდა საყოველთაოდ ცნობილი მომღერლების, მოცეკვავეების, დასების, რეჟისორების, ქორეოგრაფების, მაესტროების სახელები, შედგა გასტროლები. ოპერისა და ბალეტის მოყვარულებს საშუალება ჰქონდათ ეხილათ გამორჩეული სეზონი.
ამავე სეზონზე დაიგეგმა მომდევნო წლების მნიშვნელოვანი საერთაშორისო პროექტები, კოპროდუქციები, გასტროლები.
გასული 165-ე სეზონი
- საბალეტო გალა - საქველმოქმედო გალა კონცერტი „წუთიერი ხმაური“
- ახალი სამხატვრო ხელმძღვანელი - კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრის მიხეილ გიორგაძის მიერ ოპერის თეატრის ახალი სამხატვრო ხელმძღვანელის, ბადრი მაისურაძის წარდგენა
- პრემიერა - პირველი ქართული საბავშვო ბალეტი „წუნა და წრუწუნა“
- გასტროლი - საბალეტო დასი ესპანეთში
- კამერული მუსიკის საღამოების ტრადიციის აღდგენა - კონცერტები წითელ დარბაზში
- აღდგენა - ბალეტი „დონ კიხოტი“
- უფასო საახალწლო გალაკონცერტი - „საახალწლო საჩუქარი თქვენთვის“ - მოწვეული ქართველი მომღერლები და თეატრის სოლისტები
- შემოქმედებითი საღამო - „ახალი წელი ანდრის ლიეპასთან ერთად“. ანდრის ლიეპას სასცენო მოღვაწეობის 35 და დაბადებიდან 50 წლის იუბილე
- პრემიერა - ერთმოქმედებიანი ბალეტი „PETITE CEREMONIE“, ქორეოგრაფი მედჰი ვალერსკი
- პრემიერა - ჯუზეპე ვერდი, „აიდა“, დამდგმელი რეჟისორი და სცენოგრაფი - ფრანკო ძეფირელი, დირიჟორები: დანიელ ორენი, მარკო ბოემი, ზაზა აზმაიფარაშვილი, ანიტა რაჭველიშვილისა და გიორგი ანდღულაძის დებიუტი თბილისის ოპერის თეატრის სცენაზე
- საიუბილეო საღამო და საბალეტო გალა კონცერტი - ნინო ანანიაშვილის სასცენო მოღვაწეობის 35 წლის იუბილე და დაჯილდოება „ხელოვნების ქურუმით“.
- გასტროლი - საბალეტო დასი ტოკიოში
- პრემიერა - ჟორჟ ბიზე, „კარმენი“, დამდგმელი რეჟისორი - ლევან წულაძე, დამდგმელი დირიჟორი - ზაზა აზმაიფარაშვილი.
- გასტროლი - საბალეტო დასი ესტონეთსა და ფინეთში
- პრემიერა - გაეტანო დონიცეტი, „სიყვარულის ნექტარი“, დამდგმელი რეჟისორი და სცენოგრაფი - ფერნანდო ბოტერო, დირიჟორები: ვალტერ ატანაზი, ალბერტო ვერონეზი, ფაბრიციო კასი, ზაზა აზმაიფარაშვილი, მოწევეული იტალიელი და ქართველი მომღერლები, მიხეილ ქირიას, ოთარ ნაკაშიძის, ასევე, ოპერის სტაჟიორებისა და ახალგაზრდა მომღერლების დებიუტი თბილისის ოპერის სცენაზე
- ფესტივალის დაარსება - „თბილისის საერთაშორისო საბალეტო ფესტივალი“, აშშ-დან, რუსეთიდან, პოლონეთიდან, უნგრეთიდან, გერმანიიდან მოწვეული სოლისტები და საქართველოს სახელმწიფო ბალეტი, პრემიერა - კრეინის ბალეტი „ლაურენსია“, გასტროლი - ნიდერლანდების ცეკვის თეატრი 2 (NDT 2)
- ვარსკვლავი - ლადო ათანელის საღამო და ვარსკვლავის გახსნა
- 165-ე საიუბილეო სეზონის დახურვა - ზაქარია ფალიაშვილი, „აბესალომ და ეთერი“, მიძღვნილი გიზო ჟორდანიას ხსოვნისადმი
სამომავლო გეგმებიდან:
- პრემიერები: „ტრავიატა“ (ჯუზეპე ვერდი), „სოფლის ღირსება“ (პიეტრო მასკანი), ,,ტურანდოტი“ (ჯაკომო პუჩინი), „სიმონ ბოკანეგრა“ (ჯუზეპე ვერდი), „ქეთო და კოტე“ (ვიქტორ დოლიძე), „ვერტერი“ (ჟიულ მასნე), „რიგოლეტო“(ჯუზეპე ვერდი), „რომეო და ჯულიეტა“ (სერგეი პროკოფიევი), „მძინარე მზეთუნახავი“ (პიოტრ ჩაიკოვსკი)...
- ოპერის თეატრის ორკესტრის გასტროლი შვეიცარიაში - 2018 წელი
- ოპერის თეატრის გასტროლები ჩეხეთში- 2017, 2018, 2019 წლები
- თეატრის ორკესტრისა და სოლისტების გასტროლი ესტონეთის ქალაქებში - 2018 წელი
- გასტროლები, კოპროდუქციები - გენუა, პარმა, ბარი, პიაჩენცა, ბრეშა, ლივორნო...
- ვერდის და პუჩინის ფესტივალები - 3 წლიანი თანამშრომლობა, ერთობლივი პროექტები, ფესტივალებში მონაწილეობა, ქართული ოპერების შესრულება იტალიის ქალაქებში
- მაესტრო დანიელ ორენი - ოპერის თეატრის მუსიკალური დირექტორი - 2018 წლიდან
- ,,ტურანდოტი“ - პრემიერა თბილისში, 2018 წელი. კოპროდუქცია პუჩინის ფესტივალთან ერთად (ტორე დელ ლაგო)

Short review of the 165th anniversary season and highlights from future plans
During the 165th anniversary season at the Opera and Ballet Theatre eight premieres and large-scale productions were performed, gala concerts were held, a new ballet festival was established, the stage was given to interns - a new generation of singers, opera soloist teams were replacing each other, the conductors of all generations were seen on the podium, the Children’s Chorus was involved in the premieres, the names of famous singers, dancers, groups, directors, choreographers, maestros were heard, tours were held. The opera and ballet lovers had the opportunity to see the distinguished season.
During the same season, important international projects, co-productions and tours were planned for the following years.
The past 165th season
- Ballet Gala - charity gala concert The Moment of Clamor
- New Artistic Director - Presenting new Art Director of Opera Theater Badri Maisuradze by Mikheil Giorgadze, Minister of Culture and Monument Protection
- Premiere – the First Georgian Children’s Ballet Tsuna and Tsrutsuna
- Tour - Ballet Company in Spain
- Reviving the traditions of chamber music evenings - concerts in the red hall
- Revival - Ballet Don Quixote
- Free New Year Gala Concert - "New Year Gift for You" - guest Georgian singers and theater soloists
- Gala concert - New Year with Andris Liepa, dedicated to Andris Liepa's 50th birthday anniversary and 35th anniversary of his career on stage
- Premiere - One-Act Ballet Petite Ceremonie, choreographer Medhi Walerski
- Premiere - Giuseppe Verdi, Aida, director and scenographer - Franco Zeffirelli, conductors: Daniel Oren, Marco Boemi, Zaza Azmaiparashvili, the debut of Anita Rachvelishvili and Giorgi Andguladze duet on the stage of Tbilisi Opera Theater
- Anniversary Evening and Ballet Gala-Concert - the 35th anniversary of Nina Ananiashvili's career on stage and the highest award for special merit in the development of Georgian culture
- Tour - State Ballet of Georgia in Tokyo
- Premiere - Georges Bizet, Carmen, staged by Levan Tsuladze, conductor - Zaza Azmaiparashvili.
- Tour – State Ballet of Georgia tours to Estonia and Finland
- Premiere - Gaetano Donizetti, L'elisir d'amore, Director and scenographer: Fernando Botero, conductors: Walter Attanasi, Alberto Veronesi, Fabrizio Cassi, Zaza Azmaiparashvili. Italian and Georgian guest singers. The debut of Mikheil Kiria, and Otar Nakashidze, as well as young singers on the stage of Tbilisi Opera House
- Establishment of a Festival - Tbilisi International Ballet Festival, guest soloists from the USA, Russia, Poland, Hungary, and Germany, and the State Ballet of Georgia, the premiere of Laurencia by Krein, tour - Nederlands Dans Theater (NDT) 2
- Star – The evening of Lado Ataneli and unveiling Lado Ataneli’s Star
- Closing the 165th Anniversary Season - Zakaria Paliashvili, Abesalom and Eteri, dedicated to Gizo Zhordania's memory
Highlights from future plans:
- Premieres: LA TRAVIATA (Giuseppe Verdi) CAVALLERIA RUSTICANA (Pietro Mascagni), TURANDOT (Giacomo Puccini ), SIMON BOCCANEGRA (Giuseppe Verdi), KETO AND KOTE (Victor Dolidze), WERTHER (Jules Massenet), RIGOLETTO (Giuseppe Verdi), ROMEO AND JULIET (Sergei Prokofiev), SLEEPING BEAUTY (Pyotr Tchaikovsky)…
- Opera Theatre Orchestra’s tour to Switzerland - 2018
- Opera Theatre’s tours to Czech Republic- 2017, 2018, 2019
- Tour of the Theatre orchestra and soloists to the cities of Estonia - 2018
- Tours, co-productions - Genoa, Parma, Bari, Piacenza, Brescia, Livorno ...
- Maestro Daniel Oren - Music Director of the Opera Theatre - from 2018
- Four years of cooperation, productions, and co-productions with Nausica Opera International
- Verdi and Puccini Festivals - three years of cooperation, joint projects, participation in festivals, performance of Georgian operas in Italian cities