დირიჟორი - ლევან ჯაგაევი
1940 წლის 11 იანვარს, კიროვის (ახლა „მარიინსკი“) თეატრში შედგა „რომეო და ჯულიეტას“ პრემიერა. მთავარ პარტიებს ასრულებდნენ ლეგენდარული გალინა ულანოვა (ჯულიეტა), კონსტანტინ სერგეევი (რომეო), ანდრეი ლოპუხოვი (მერკუციო), რობერტ ჰერბეკი (ტიბალდი).
მოსკოვის „ბოლშოი“ თეატრში „რომეო და ჯულიეტას“ პრემიერას მის მეორედ დაბადებას უწოდებენ (1946 წლის 28 დეკემბერი). ლეონიდ ლავროვსკი ამ დროს „ბოლშოი“ თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელი გახდა. გალინა ულანოვაც უკვე ამ თეატრში ცეკვავდა.
თბილისის ოპერისა და ბალეტის სახელმწიფო თეატრის სცენაზე, მიხაილ ლავროვსკიმ, ლეონიდ ლავროვსკისა და ცნობილი ბალერინას ელენე ჩიკვაიძის შვილმა, მამის ქორეოგრაფიის მიხედვით ერთმოქმედებიანი მუსიკალურ-ქორეოგრაფიული პოემა „რომეო და ჯულიეტა“ დადგა, რომლის პრემიერა 1982 წლის 29 დეკემბერს გაიმართა (მხატვარი თ. მურვანიძე, დირიჟორი ი. ჭიაურელი). მიხაილ ლავროვსკი იმ დროს ჩვენს საბალეტო დასს ხელმძღვანელობდა. მანვე, ნინო ანანიაშვილის ინიციატივით, თბილისის ოპერისა და ბალეტის სახელმწიფო თეატრის სცენაზე „რომეო და ჯულიეტას“ ლეონიდ ლავროვსკისეული ვერსია დადგა. პრემიერა 2006 წლის 19 მაისს გაიმართა.
განთიადი ვერონას მოედანზე, რომლის უკაცრიელ ქუჩებში მხოლოდ რომეო - მოხუცი მონტეკის ვაჟი დაეხეტება.
კაპულეტების მდიდრული სასახლიდან კი სამიკიტნოსკენ სამი მსახური მიემართება. ამ დროს მოედანზე კაპულეტების მოსისხლე მტრების - მონტეკების მსახურებიც გამოჩნდებიან. ისინი ერთმანეთში კამათს იწყებენ, რომელიც ჩხუბში გადაიზრდება. აყალმაყალში ბენვოლიო და ტიბალდი - მონტეკებისა და კაპულეტების ნათესავებიც ჩაერთვებიან.
გააფთრებული ბრძოლის დროს მოედანზე ჩნდება პარისი, რომელიც ვერონაში კაპულეტის ქალიშვილის - ჯულიეტას ხელის სათხოვნელადაა ჩამოსული. ორი მოსისხლე გვარის თავკაცები კი ხმალშემართულებიმიიწევენ ერთმანეთისაკენ.
ისმის დაფდაფების ხმა, რაც განგაშის მაუწყებელია. ქალაქის შეშფოთებული მცხოვრებნი მოედნისაკენ მიიჩქარიან.
მოწინააღმდეგეების შეჩერება მხოლოდ ვერონას ჰერცოგის გამოჩენამ შეძლო. ჰერცოგის ნდობით აღჭურვილი პირი კითხულობს ბრძანებას, რომლის მიხედვითაც სასტიკად იკრძალება ვერონას ქუჩებში ხმლის გაშიშვლება. ვინც ამ ბრძანებას არ დაემორჩილება სიკვდილით ისჯება.
კაპულეტების სახლი. მზადება მეჯლისისათვის. ძიძა ლამაზი კაბით ხელში მიიჩქარის ჯულიეტასკენ.
ჯულიეტა ძიძას საშუალებას არ აძლევს სამეჯლისო კაბა ჩააცვას მას და ოთახის სხვადასხვა კუთხეში ემალება მას. შემოდის ჯულიეტას დედა, რომელიც ქალიშვილს ამცნობს, რომ პარისი მასზე დაქორწინებას აპირებს.
კაპულეტების მდიდრულ სასახლეში მეჯლისისთვისემზადებიან. რომეოს მეგობარი მერკუციო და ბენვოლიო გადაწყვეტენ მალულად შეუერთდნენ წვეულებას. ისინი მონტეკების ვაჟის - რომეოს დაყოლიებასაც ცდილობენ.
რომეო და მისი მეგობრები კაპულეტების მეჯლისზე აღმოჩნდებიან. სტუმრები აღტაცებით შესცქერიან ჯულიეტას ცეკვას. მერკუციო ახერხებს მიიქციოს ყურადღება. ამით სარგებლობს რომეო და ჯულიეტასთან საუბარში გამოხატავს აღფრთოვანებას მისი სილამაზის გამო. მოულოდნელად რომეოს ნიღაბი ჩამოუვარდება. ჯულიეტას უჭირს თვალი მოსწვიტოს უცნობის ლამაზ სახეს. მაგრამ რომეო იძულებულია დატოვოს იქაურობა მეგობრებთან ერთად, რადგან ტიბალტი რომეოში მოქიშპე გვარის - მონტეკების წარმომადგენელს შეიცნობს.
ღამით ძიძასთან მარტო დარჩენილი ჯულიეტა გაიგებს ვინ იყო ის ყმაწვილი, რომელმაც მისი მოაჯადოება შეძლო.
ღამეა. აივანზე გამოსული ჯულიეტა ოცნებობს მშვენიერ ყმაწვილზე. სწორედ ამ დროს ბაღში იგი შენიშნავს რომეოს. ახალგაზრდები ერთმანეთს სიყვარულში უტყდებიან.
ვერონას მოედანზე ხალხია შეკრებილიდა დიდი დღესასწაულია. ხალხის ნაკადში გზას იკვლევს ჯულიეტას ძიძა, რომელიც რომეოს ეძებს, რათა მასწერილი გადასცეს. რომეო გულში იხუტებს წერილს - ჯულიეტა თანახმაა ცოლად გაჰყვეს.
ბინდით მოცულ კელიაში, სადაც ერთმანეთის გვერდით დევს თავის ქალა და სიხარულისა და სიამოვნების სიმბოლო - მშვენიერი თეთრი ყვავილი, ლორენცო მალულად ასრულებს რომეოსა და ჯულიეტას ჯვრისწერის ცერემონიას. მას იმედი აქვს, რომ ეს ქორწინება მოსპობს შუღლს მტრულად განწყობილ ორ გვარს შორის.
ქალაქის მოედანზე ერთმანეთის დაუძინებელი მტრები - რომეო, მერკუციო და ტიბალტი ხვდებიან ერთმანეთს. ტიბალტი მზაკვრულად კლავს მერკუციოს. რომეო იძულებული ხდება შური იძიოს მეგობრის გამო. საშინელ ორთაბრძოლაში რომეო ტიბალტს კლავს. ჰერცოგის ბრძანებით ახალგაზრდა მონტეკს სამუდამოდ აძევებენ ქალაქიდან.
რომეო განთიადს ჯულიეტას ოთახში ხვდება, მაგრამ მან უნდა იჩქაროს. სახლში ყველა იღვიძებს. როგორც კი რომეო ბოლოჯერ გადაეხვევა ჯულიეტას და გაიქცევა, ოთახში შემოდიან ჯულიეტას მშობლები, ძიძა და პარისი. მაგრამ ქალიშვილი ისე ცივად ხვდება საქმროს, რომ პარისი იძულებულია კაპულეტების სასახლე დატოვოს.საშინლად განრისხებული მამა ქალიშვილს სახლიდან გაგდებით ემუქრება. შეშფოთებული ჯულიეტა საშველად ლორენცოსთან გარბის.
გოგონა ფეხებში ჩაუვარდება სულიერ მამას და დახმარებას სთხოვს. ჯულიეტა მზად არის მოიკლას თავი, მაგრამ ლორენცო წაართმევს მას დაშნას და სთავაზობს გამოსავალს. ლორენცო ჯულიეტას საწამლავით სავსე შუშას გადასცემს და უხსნის, რომ წამალი მას დააძინებს. მშობლები ჩათვლიან, რომ ქალიშვილი გარდაიცვალა დასაგვარეულო აკლდამაში დაასაფლავებენ. რომეო კი, რომელსაც ლორენცო შეატყობინებს ამ საიდუმლოს შესახებ, ღამით დაბრუნდება ვერონაში და ჯულიეტას შორს წაიყვანს ამ ქალაქიდან – ასეთია შეყვარებულთა გადარჩენის გზა. სახლში დაბრუნებული ჯულიეტა საწამლავს დალევს.
მეექვსე სურათი
ცნობა კაპულეტების ქალიშვილის გარდაცვალების შესახებ სასწრაფოდ გავრცელდა მთელს ქალაქში. ეს სამწუხარო ამბავი მანტუაში გადახვეწილ რომეოს ყურამდე ლორენცოს შეტყობინებამდე ადრე მივიდა. უსაზღვროდ დამწუხრებული ახალგაზრდა მონტეკი ჩქარობს ვერონაში დაბრუნებას.
მეშვიდე სურათი
კაპულეტების საგვარეულო აკლდამაში მთელი ქალაქის მცხოვრებლები იყრიან თავს. როდესაც აკლდამა ცარიელდება, იქ შედის რომეო. იგი სვამს საწამლავს და უსულოდ ეცემა აკლდამის კიბეზე. გადის საძილე წამლის მოქმედების დრო და ჯულიეტა იღვიძებს, რომელიც დაინახავს თუ არა თავისი სატრფოს ცხედარს,რომეოს დაშნით იკლავს თავს.
სასაფლაოზე მოსული მონტეკები და კაპულეტები დასტირიან თავიანთი შვილების ცხედრებს. დამწუხრებული მშობლები მეტისმეტად გვიან უსვამენ წერტილს მრავალწლიან შუღლს. სიყვარული ორი ოჯახის მტრობაზე უფრო ძლიერი აღმოჩნდა.

Director of the performance - Leonid Lavrovsky-Garcia
The premiere of Prikofiev’s ROMEO AND JULIET took place on January 11, 1940 at the Kirov (Mariinsky) Theatre. The legendary Galina Ulanova (Juliet), Konstantin Sergeev (Romeo), Andrey Lopukhov (Mercutio) and Robert Gerbek (Tybalt) performed the leading roles.
The debut of the ballet at the Bolshoi Theatre (December 28, 1946) is now known as its “rebirth”. Leonid Lavrovsky had by this time become the artistic director of the Theatre; Galina Ulanova was also dancing in the Bolshoi; Romeo’s part was performed by Mikhail Gabovich.
Mikhail Lavrovsky, the son of Leonid Lavrovsky and Elene Chikvaidze, staged a one-act musical-choreographic poem ROMEO AND JULIET on the stage of the Tbilisi Opera and Ballet Theatre, based on his father’s choreography. The premiere date was December 29, 1982 (design by T. Murvanidze, conductor: I. Chiaureli). Lavrovsky took some excessive parts out of the work, in order to make the performance more dynamic.
On the initiative of Nina Ananiashvili, Mikhail Lavrovsky staged the choreographicversion of ROMEO AND JULIET by Leonid Lavrovsky, at the Tbilisi Opera and Ballet Theatre. The premiere of ROMEO AND JULIET in Tbilisi took place on May 19, 2006.
Scene One
A square in Verona. The early hours of dawn. Romeo, son of old Montague, is wandering throughthe deserted streets.
Three servants come out of the Capulet’s palace and head for the inn. Servants of the family of Montague, who have had a long-standing feud with the Capulets, appear in the square. The Capulet servants pick a quarrel with them, which develops into a fistfight, and swords are unsheathed. Benvolio, a relative of the Montague’s, and Tybalt, relative of Capulet, join in the fight. Paris, who has come to Verona to ask for the hand of Juliet, the young Capulet daughter, arrives in the square when the brawl is at itspeak. The heads of two rival families, brandishing heavy swords, preparing for a battle with each other.
The alarm bell tolls. Crowds of citizens hasten to the square.
The Duke of Verona appears and only he manages to put an end to the fighting. One of the Duke’s retainers reads out a decree to the crowd: no one has the right to unsheathe their arms on the streets of Verona. One who will not comply to that decree, will be strictly punished.
In the Capulet household preparations are underway for the ball. The Nurse is hurrying to Juliet. She is carrying a spectacular ball gown.
Scene Two
Juliet will not allow her Nurse to dress her for the ball: she hides from her in different corners of the room. Her mother comes in and brings Juliet the news that Paris has asked for her hand in marriage.
Scene Three
In the ostentatious palace of Capulet, preparation for the ball is taking place.
Mercutio, friend of Romeo’s, and Benvolio decide to go to the Capulet’s ball in disguise and persuade Romeo, son of Montague to join them.
Scene Four
Romeo and his friends arrive in the Capulet palace. Guests are watching Juliet’s dance admiringly. While Mercutio distracts the attention of the guests, Romeo goes up to Juliet and tells her that he is enchanted by her. Suddenly the mask falls of his face. Now it is Juliet who cannot take her eyes off the stranger. But Romeo and his friends are forced to leave. Tybalt has recognized the member of rival Montague’s family.
Only late at night, when the last guests have left the Capulet house, does Juliet learn from the Nurse the name of the young man who has won her heart.
Scene Five
It is night-time. Juliet is dreaming of the handsome young man. In the garden, she catches sight of Romeo. Romeo and Juliet confess their love for each other.
A square in Verona. It is lively and crowded with people. There is a big holiday in the city. Juliet’s Nurse makes her way through the crowd; she is looking for Romeo to give him a note from Juliet.
Romeo ecstatically presses the note– Juliet is willing to become his wife.
A dark cell. A skull, a reminder of the transient nature of earthly existence, lies on the table next to a magnificent bunch of white flowers, a symbol of the joys of life. Friar Laurence is conducting a secret marriage service of Romeo and Juliet. He hopes that this marriage will put an end to the centuries-old enmity between the two families.
The bitter enemies: Romeo, Mercutio and Tybalt meet each other on the square of the town. Tybalt treacherouslykills Mercutio. Romeo is urged to revengethe death of his friend. In the fierce fight Romeo kills Montague. By the order of the Duke, the young Montague is expelled from the town forever.
Romeo meets dawn in Juliet’s room. But it is time for him to leave; the household is beginning to wake up. As soon as Romeo, having embraced Juliet for the last time, runs off, Juliet’s parents,her Nurse and Paris appear. But JulietreceivesParis so coldly that he’s forced to leave a palace. Juliet’s parents are furious with her, and her father threatens to turn her out of his house.Juliet, in despair, runs to Friar Laurence.
Juliet falls at the feet of her spiritual adviser, begging him to help her. Juliet is ready to kill herself, but Friar Lawrence quickly takes away the dagger from her and offers a way out of the situation to her. Friar Laurence hands Juliet a phial with a sleeping portion of the poison and explains that it will make her fall asleep. Juliet’s parents, believing her to be dead, will bury her in the Capulet family crypt. Romeo, who will be informed of everything by Friar Laurence, will return to Verona in the dead of night to carry off Juliet far away from the city – this will be the way of saving the couple. Juliet drinks poison when she arrives back to her home.
Scene Six
The news that the Capulet‘s daughter has died immediately spreadsaround the city. The sad tiding is brought in advance of Friar Laurence’s messenger to faraway Mantua where Romeo is.Grief-stricken young Montague rushes to Verona.
Scene Seven
All Verona attends Juliet’s funeral at the Capulet family crypt. When the mourners leave, Romeo enters the vault. Romeo drinks poison and collapses on the steps of her tomb. Juliet wakes up to find Romeo dead. Not being able to conceive of life without him, Juliet, without a moment of hesitation, stabs herself to death with a dagger.
Over the bodies of their children Montague and Capulet hold out their hands to each other. Love has proved itself stronger than the long-standing enmity of the two illustrious families of Verona.