კოსტიუმების მხატვარი: ნათია სირბილაძე
ჯორჯ ბალანჩინის ბალეტების დადგმა განხორციელდა ჯორჯ ბალანჩინის ფონდთან თანამშრომლობით და შეესაბამება ბალანჩინის სტილსა და ბალანჩინის ტექნიკას (Balanchine Style© and Balanchine Technique©).
Symphony in C
„სიმფონია დო მაჟორი“ ბიზემ პარიზის კო ნსერვატორიაში შარლ გუნოსთან  სწავლის დროს,  17 წლის ასაკში შექმნა. ხელნაწერი ათწლეულების განმავლობაში დაკარგულად ითვლებოდა და მხოლოდ 1933 წელს, კონსერვატორიის ბიბლიოთეკაში აღმოჩენის შემდეგ გამოქვეყნდა. ბალანჩინმა დაკარგული პარტიტურის შესახებ პირველად იგორ სტრავინსკისაგან შეიტყო. ქორეოგრაფს მხოლოდ ორი კვირა დასჭირდა პარიზის ოპერის საბალეტო დასთან ბიზეს სიმფონიაზე ერთმოქმედებიანი ბალეტი დაედგა, რომელსაც  „ბროლის სასახლე“ უწოდა. ბალეტის პრემიერა 1947 წელს გაიმართა, იმ პერიოდში, როდესაც ბალანჩინი გრანდ ოპერის მიწვეულ ბალეტმაისტერად მუშაობდა. მომდევნო წელს ბალეტი ბალანჩინმა „ნიუ იორკ სითი ბალეს“ პირველივე  პროგრამაში შეიტანა სადაც   მან დეკორაციებიც და კოსტიუმებიც გაამარტივა და სახელწოდებაც შეუცვალა. ამ დღიდან ბალეტს „Symphony in C“ ქვია.
სერენადა - ცეკვა მთვარის შუქზე
ბალეტი „სერენადა“ გახლავთ ამერიკის შეერთებულ შტატებში ჩემი პირველი ნამუშევარი. ამერიკაში ჩასვლიდან სულ მოკლე ხანში, ლინკოლნ კირსტაინთან და ედუარდ მ. მ. უორბურგომთან ერთად, ნიუ იორკში ამერიკის საბალეტო სკოლა გავხსენი. პროგრამაში სასცენო ოსტატობის საღამოს გაკვეთილები ჩავსვი, რადგან მოსწავლეებისათვის მეჩვენებინა, როგორ განსხვავდება სცენაზე გამოსვლა კლასში მუშაობისაგან. „სერენადა“ გახდა იმ გაკვეთილების შედეგი, რომელსაც მე ვაძლევდი...
ბევრი ფიქრობს, რომ ეს ბალეტი გარკვეულ სიუჟეტს ატარებს. ეს ასე არა არის. მასში მოცეკვავეები შესანიშნავი მუსიკის თანხლებით უბრალოდ მოძრაობენ. ერთადერთი სიუჟეტი ამ ბალეტისა – ეს არის სერენადის მუსიკა, თუ გნებავთ – ეს არის ცეკვა მთვარესთან ერთად.
იმის მიუხედავად, რომ ჩაიკოვსკის პიესა არ იყო გათვალისწინებული ბალეტისათვის, მისი ოთხივე ნაწილის საცეკვაო ხასიათი სხვადასხვა ემოციისა და სიტუაციის არსებობის საშუალებას იძლევა. ამიტომაც, იქმნება შთაბეჭდილება, რომ ბალეტს აქვს თავისი სიუჟეტური საფუძველი და მაყურებელი მასში ხედავს და ასხვავებს თავის მუსიკას და თავის ცეკვას. „სერენადამ“ რამდენიმე რედაქციული ცვლილება განიცადა.
(ჯორჯ ბალანჩინის წიგნიდან „ას ერთი მოთხრობა დიდ ბალეტზე“
ფ. მეისონთან თანაავტორობით)
მოცარტიანა
ჯორჯ ბალანჩინის მიერ 1933 წელს თავისი პატარა დასისათვის („ბალე 33“), პარიზში,დადგმული ბალეტის „მოცარტიანას“ მუსიკალური საფუძველი გახდა პიოტრ ჩაიკოვსკის მიერ გაორკესტრებული ვოლფგანგ ამადეუს მოცარტის საფორტეპიანო პიესები. ეს იყო მისი პირველი შეხვედრა პეტრე ჩაიკოვსკის მუსიკასთან. იმავე წელს ბალანჩინი ნიუ-იორკში გადავიდა, სადაც მოკლე დროში დადგა ამ ბალეტის შეცვლილი ვერსია.
1981 წელს ჯორჯ ბალანჩინმა ამ ბალეტის ახალი რედაქცია წარმოადგინა. მისი მეორე „მოცარტიანა“ შექმნილი იყო ისეთი მაყურებლისათვის, რომელიც აფასებდა და კარგად იცნობდა XX საუკუნის კლასიკურ ბალეტს. ეს კამერული ხასიათის ნაწარმოები ჯორჯ ბალანჩინის შემოქმედებაში ერთ-ერთი უკანასკნელი აღმოჩნდა მსგავსად მოცარტის „რეკვიემისა“ და ჩაიკოვსკის  მეექვსე სიმფონიისა.
ჯორჯ ბალანჩინი, ბალეტის პრემიერიდან ორი წლის შემდეგ, 1983 წლის 30 აპრილს, წმინდა ლაზარეს ხსენების დღეს გარდაიცვალა. იმ დღეს ლინკოლნ კირსტაინმა თქვა: „ბალანჩინის სული იმ ქვეყნად მოცარტის, ჩაიკოვსკისა და სტრავინსკის სულებს შეუერთდა, ის რომ დღეს ვცეკვავთ უკვდავს ხდის დიდი მაესტროს სახელს“.
პირველი მოცეკვავე, რომელმაც სიუზან ფარელი შეცვალა ბალერინის ამ რთულ როლში, მარია კალეგარი გახლდათ. სწორედ მან და მისმა მეუღლემ - ბარტ კუკმა დადგეს ბალეტი თბილისში.   პრემიერა   მოცარტის გარდაცვალების 250 წლისთავს მიუძღვნა.

Costume Designer: Natia Sirbiladze
Bizet composed Symphony in C major at the age of 17, under tutorship of Charles Gounod at the Paris Conservatory. The manuscript was regarded missing for decades, and once discovered was published at the Conservatory’s library, in 1933. Balanchine first heared about the missing score from Stravinsky. After only two weeks of work with Paris Opera Ballet he staged one act ballet Le Palais de Crista. Ballet premiere was held in 1947, while Balanchine was guest balletmaster at Grand Opera. The following year, Balanchine included this ballet in “New York City Ballet” first programme, where he simplified costumes and decorations and changed the name. From that day it is reffered as Symphony in C.
A Serenade is a Dance in the Light of the Moon
Serenade was my first ballet in the United States. Soon after my arrival in America, Lincoln Kirstein, Edward M. M. Warburg, and I opened the School of American Ballet in New York. As part of the school curriculum, I started an evening ballet class in stage technique, to give students some idea of how dancing on stage differs from classwork. Serenade evolved from the lessons I gave.
… Many people think there is a concealed story in the ballet. There is not. There are, simply, dancers in motion to a beautiful piece of music. The only story is the music's story, a serenade, a dance, if you like, in the light of the moon.
Because Tchaikovsky's score, though it was not composed for the ballet, has in its danceable four movements different qualities suggestive of different emotions and human situations, parts of the ballet seem to have a story: the apparently "pure" dance takes on a kind of plot. But this plot, inherent in the score, contains many stories-it is many things to many listeners to the music, and many things to many people who see the ballet.
Serenade has seen a number of different productions.
The first “Paris” version of the ballet Mozartiana to Tchaikovsky's Suite No 4 for Orchestra, of the same name, for which the composer adopted four short piano pieces by Mozart, was staged by George Balanchine in 1933 for his short-lived, “Ballet 1933” Company. It was the first of Balanchine's ballets to music by Tchaikovsky. In his early Mozartiana, stylized in imitation of the eighteenth century, the choreographer used to only classical dance, but also some devices of the commedia dell'arte, as well as bright and colorful costumes by Christian Berard.
The revelations in Mozartiana helped the ballerina to cope with the death of her beloved choreographer which followed two years after the ballet's premiere. Balanchine died on 30th April, 1983, on St Lazarus' Day. On that day, Lincoln Kirstein said: “Now Balanchine is with Mozart, Tchaikovsky and Stravinsky… That we continue to dance will bring him back to life…”
The first dancer to follow Suzanne Farrell in the difficult ballerina role was Maria Calegari. The Tbilisi Ballet's production of Mozartiana, making the 250th anniversary of Mozart's death, is her fourth restaging of this work.